Idi na sadržaj

- - - - -

AUTO PLIN...

• Please log in to reply
9 replies to this topic

#1 filter

filter

Početnik

• Members
  • Pip
  • 24 Poruka:

Posted 25 Septembar 2005 - 03:14

pozdrav svima,

zna li neko gdje se u sarajevu moze ugradit plin u auto i koje su cijene?
I jos nesto, nacuo sam da ce se po nekom novom zakonu , placati dodatno osiguranje (+500KM) na auta koja imaju pogon na plin. Ako neko nesto zna neka javi. hvala unaprijed

#2 Edis Jasarevic

Edis Jasarevic

Glavni i neodgovorni urednik

• Administrators
  • 7394 Poruka:
  • LocationSarajevo

Posted 25 Septembar 2005 - 08:08

mislim da taj zakon ne postoji, ali kakva nam je drzava nije nemoguce.

Plin mozes ugraditi kod Billya, na tranzitu.
cijena zavisi od motora koji ti je automobilu, i krece se mislim od 700 KM do 4000 KM
Surfaj Muški, Surfaj PunGas
www.pungas.com
www.muskiportal.com

#3 filter

filter

Početnik

• Members
  • Pip
  • 24 Poruka:

Posted 26 Septembar 2005 - 12:56

Tacno ne postoji al sam cuo da hoce da ga uvedu. Mislim to bo bilo pravo sranje. Svugdje u svijetu daju popuste za takva auto zbog ispusnih plinova jedino kod nas se to moze desit, i onda koja ce bit razlika u cijeni ako vozis na benzin i na plin?

#4 roberto1

roberto1

Početnik

• Members
  • Pip
  • 2 Poruka:

Posted 09 April 2006 - 09:18

Za cijene, detalje i ostalo možete pitati Auto plin http://autoplin.net/
Odličan servis!

#5 edinko

edinko

PunGas starosjedioc

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1960 Poruka:

Posted 11 April 2006 - 10:48

kada imas ugradzen plin u auto, u hrvatskoj nemora ici na test o zagadzivanju okolisa.
kod nas nebi bilo nista neobicno kada bi uveli nesto takvo.
RADIO 8 106.8MHz Sarajevo

#6 mexx

mexx

PG član koji se bliži ovisnosti

• Members
  • PipPipPip
  • 200 Poruka:

Posted 25 August 2006 - 12:21

Poslana fotografija

Zamisli da je ovdje bio plin u gepeku

#7 Dren

Dren

PG contributor

• Members
  • PipPipPipPip
  • 901 Poruka:

Posted 25 August 2006 - 12:53

Na srecu, ne bi se desilo nista strasno... U ovakvoj situaciji opasniji je dopola pun benzinski rezervoar... Tj. sto prazniji to opasniji... Benzin nije eksplozivan, bar ne u tecnom stanju... Benzinska isparenja jesu, pogotovo kada dostignu stihiometrijski odnos mjesavine sa zrakom... ( Upravo to rade karburator i ajnspric, rasprskavaju tecno gorivo u sto finiji sprej, koji ce se sto lakse pomijesati sa zrakom, dajuci eksplozivnu mjesavinu, koju onda paljenje "uzga"...

Kod ispravne plinske instalacije, postoji ventil koji je zaduzen da zacepi plinski rezervoar u slucaju naglog gubitka pritiska... Cak i kod puknutog crijeva... Za svaki slucaj... Za malo vjerovatan slucaj da metalna stijenka rezervoara ipak pukne od deformacije, jer je radjena od 3-4 mm debelog kvalitetnog lima, najgore sto se moze desiti je da na tom mjestu izlazi jako hladan plin, koji kada bi se i zapalio upaljacem, licio bi na let-lampu, tj. na bacac plamena... Dok ne bi sav iscurio... Plin je u rezervoaru pod pritiskom, i na preko 3 atm. prelazi u tecno stanje, sto se manifestuje "muckanjem" u bocama plina, jer je on unutra zaista tecan... Radni pritisak je obicno 8-10 atm., i u momentu kada prelazi iz tecne faze u gasovitu, tj. pri gubitku pritiska, fizikalno se ohladi na -30 Celzijusa...

Doduse postoji i mogucnost (teoretska) eksplozije, ali samo pri nakupljanju idealne mjesavine plina i zraka, sto je mnogo manje vjerovatno nego kod benzina... Plin je tezi od zraka, i uvijek bi se trebala ostaviti rupa ispod rezervoara, da u slucaju curenja plina ( koja se rel. lako detektuje, jer se u plin dodaje hemija koja "mirisom" ukazuje da ga ima u zraku) isti moze "iscuriti" ispod automobila, a ne npr. nagomilati se u gepeku, ili kabini...

Uglavnom, steta Mercedesa...

#8 mexx

mexx

PG član koji se bliži ovisnosti

• Members
  • PipPipPip
  • 200 Poruka:

Posted 25 August 2006 - 08:14

Citat

Na srecu, ne bi se desilo nista strasno...

Kod ispravne plinske instalacije, postoji ventil koji je zaduzen da zacepi plinski rezervoar u slucaju naglog gubitka pritiska

Nagli gubitak pritiska.

Boca bi u ovom slucaju pukla ko ledenica.Jak udar, nema ventila koji bi sacuvao plin kad tona udari u bocu malte ne direktno.Samo Boom

#9 Edin

Edin

PG član sa dugim stažom

• Members
  • PipPipPip
  • 476 Poruka:

Posted 26 August 2006 - 11:51

Apsolutno netačno.

To ima samo u američkim filmovima.

Nagli pad pritiska izava promjenu entalpije i hlađenje medija i okoline, tako da puknućem boce mogao bi dobiti samo smrzotine.
Da bi plin planuo potreban je stehiometrijski odnos plina i zraka što je u momentu pucanja boce nevjerovatno. Za razliku od plina benzin će odmah planuti.

Gledao sam slike nesreće negdje kod Pule u hrvatskoj gdje se plinaš bukvalno razbio od kamion. Boca je odletila pedesetak metara od auta i niti je pukla a kamo li eksplodirala. U stvari ona je jedina preživjela nesreću.

Danas su govorili na medijima (mislim da je bio Hayat) oko dodatne takse i ne radi se o dodatnom osiguranju nego o paušalu koji iznosi mislim 250 KM a plaća se konto putarine koja nije ugrađena u cijenu plina, a u druge naftne derivate jeste. Prema tome bolje je i izletiti tih 250 paušalno, nego da plin bude pola marke skupljli sto bi u konačnici bilo puno nepovoljnije.

Sa druge strane ne mogu ga dodatno oporezovati jer nemaju mehanizme kojim bi se razlučilo ko kupije plin recimo za grijanje, a ko za prevoz.

#10 chale

chale

Početnik

• Members
  • Pip
  • 11 Poruka:

Posted 28 August 2006 - 08:52

Citat

pozdrav svima,

zna li neko gdje se u sarajevu moze ugradit plin u auto i koje su cijene?
I jos nesto, nacuo sam da ce se po nekom novom zakonu , placati dodatno osiguranje (+500KM) na auta koja imaju pogon na plin. Ako neko nesto zna neka javi. hvala unaprijed
Najjeftinije ti je u Lukavici, tacnije kad ides sa Vraca prema lukavici sa lijeve strane u kuci ima velika reklama BRC a evo ti broj 065-619840 servis se zove Kaluder a drugi je Radic a on se nalazi na putu prema Foci cim prodjes Gavric servis sa lijeve strane,broj mob062-139620, 065-292210. cijene ti se krecu za karburatore do 500KM, anspric do 650KM, a ako je K glava 750KM, za plasticnu usisnu granu i turbo motore je skuplje
alfa romeo 155 TS